2024-04-18 WRÓĆ DO BLOGA

Czy gry mogą uczyć dzieci?

Rodzice dobrze wiedzą, że rozrywka jest bardzo ważna dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Jednak czy gry mogą uczyć pozytywnych zachowań? Z pewnością. Nie musisz przy tym sięgać po gry edukacyjne czy terapeutyczne. Najlepsza zabawa to przecież ta, która sprawia Twoim pociechom najwięcej radości. Czego gry mogą uczyć? Jak gry mogą uczyć dziecko? W bardzo różny sposób, w […]

Rodzice dobrze wiedzą, że rozrywka jest bardzo ważna dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Jednak czy gry mogą uczyć pozytywnych zachowań? Z pewnością. Nie musisz przy tym sięgać po gry edukacyjne czy terapeutyczne. Najlepsza zabawa to przecież ta, która sprawia Twoim pociechom najwięcej radości.

Czego gry mogą uczyć?

Jak gry mogą uczyć dziecko? W bardzo różny sposób, w zależności od tego, jaką grę wybierzesz.

Przestrzeganie zasad

Każda gra ma swoje zasady, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Dziecko szybko uczy się, że wygrana dzięki oszukiwaniu wcale nie przynosi satysfakcji.

Cieszenie się z wygranej

Ważne jest, żeby dzieci cieszyły się ze swoich sukcesów. Szczególnie cenne są gry, w których uczestnicy dostają naklejki za wykonania zadania lub przechodzą na kolejny etap.

Radzenie sobie z przegraną

Każde dziecko prędzej czy później będzie musiało zetknąć się z porażką. Dobrze jest jednak przepracować ją na bezpiecznym gruncie. Mimo że na początku może pojawić się rozczarowanie albo nawet łzy, malec szybko zrozumie, że nie zawsze musi wygrywać. Nawet przegrana gra daje wiele radości, a przecież zaraz może przyjść czas na nową rundę!

Nauka pracy w grupie

Gry, które uczą zdrowej rywalizacji, są cenną lekcją dla maluchów. Ale jeszcze lepsze są gry, które uczą... współpracy. Dzięki takim zabawom możesz pomóc rodzeństwu zacieśnić więzy, a także zintegrować je z kuzynostwem.

Nauka czytania... przy okazji

Czy gry mogą uczyć dziecko... czytania? Czemu by nie? Na propozycje przeczytania fragmentu z podręcznika wiele dzieci reaguje zniechęceniem.  A co, jeśli trzeba przeczytać polecenie w grze? To już co innego. Co szczególnie ważne, malec nie będzie kojarzył czytania podczas gry z nauką.

Jak wybrać gry dla dzieci?

Wielu rodziców sięga często po gry "edukacyjne", które w założeniu mają lepiej wpływać na rozwój ich pociech. W rzeczywistości taka gra będzie spełniać swoją funkcję tylko wtedy, gdy dziecko rzeczywiście będzie czerpać z niej radość. Nie ważne, jak dobrze przemyślana jest gra przyrodnicza czy logopedyczna – jeśli malec się nią znudzi, nie będzie się w niczym różniła dla niego od nauki. Dlatego wybierz coś, co podoba się Twojemu dziecku. Szczególnie polecamy grę "Power Cats", która nie tylko uczy, lecz także pozwala się wyszaleć w bezpiecznych domowych warunkach. 

Podsumowanie

Czy gry mogą uczyć dziecko? Oczywiście! Gry mają ogromny potencjał w edukacji i rozwoju emocjonalnym dzieci, nie ograniczając się jedynie do tych o wyraźnie edukacyjnym charakterze. Rodzice mogą wykorzystać zainteresowanie pociech grami do nauczania pozytywnych zachowań, takich jak przestrzeganie zasad, radzenie sobie z porażką, cieszenie się z wygranych, praca zespołowa oraz nawet nauka czytania poprzez zabawę. Kluczem jest dobór gier, które nie tylko edukują, ale również sprawiają dzieciom radość.

Jeśli chcesz zapewnić dzieciom pożyteczną rozrywkę, zajrzyj do nas! Nie tylko działamy jako producent mebli dziecięcych, lecz również dostarczamy gry dla dzieci lubiących być ciągle w ruchu.